Létající centrum Žďár nad Sázavou


Příští setkání létajícího centra
Téma: "Pokusování v obýváku - elektrostatika"


Kdy

16.12. 2020

16:15



Kde 

u vás doma nebo tam, kde se připojíte

online odkaz

https://meet.google.com/afw-sxzt-zfv 

Kontakt

Lenka Kramářová

(kramleni@gmail.com)

Miloš Sláma

(slama@4zszdar.cz)

Anotace prosincového setkání

Vážení a milí,

přijměte prosím pozvání na další setkání učitelů a příznivců fyziky znojemského létajícího centra Elixíru do škol (ale hlásit se můžete z celé republiky), které proběhne online formou ve středu 16.12. 2020 od 14:30 h (cca 1,5 hod).

Tentokráte se budeme zabývat elektrostatikou. Budeme si všichni společně hrát třeba v obýváku. A když hrát, tak i s dětmi! Možná bude toto setkání inspirací, jak ratolesti za dlouhých večerů a vlastně i dní zabavit, možná bude inspirací do mateřinek, do národek, na domácí pokusování starších dětí, ... No snad kamkoliv Vaší kreativitě se rozhodně meze nekladou...

A teď už dost řečí, na středu si rezervujte čas, přizvěte své ratolesti, nachystejte si níže uvedené pomůcky a přijďte si hrát. Pouze to kafe a občerstvení musíte zvládnout sami! -

A abychom si společně (i když na dálku) mohli hrát, tvořit a blbnout, zkuste si připravit následující drobnosti: polyethylenový sáček, nůžky, nit, jehlu, fix (nejlépe lihový), několik brček, arch papíru (A4, může být i popsaný), prázdnou nápojovou plechovku, prázdnou plechovku např. od nakládané zeleniny, dlouhé plastové pravítko, papírový kapesník či textil na nabíjení pravítka, rozdrobený pěnový polystyren, průhlednou plastovou krabičku, plastové a kovové sítko (cedník), plastovou misku a hliníkový tác (např. dno z formy na dort).

Pomůcky určitě není nutné mít všechny, asi se na všechny výrobky nedostane... Obzvlášť, pokud tu budeme mít děti. Což vůbec nevadí, tím si aspoň hned ověříme, zda to bude fungovat...

Moc se na vás na všechny těším,

Lenka

Z minulých setkání

Přečtěte si, co se událo

Tandemové online setkání - téma: "Domácí pokusování s optikou II - zobrazování lomem"

Informace ze "setkání" 10. 6. 2020

Tandem na dálku na téma "Domácí pokusování se zrcadly" dopadl docela dobře, a tak jsme se na základě ohlasů účastníků rozhodly uspořádat ještě jedno online setkání...

Setkání opět proběhlo napříč celou republikou, Květa oslovila svoje ovečky v Čechách, já na Moravě, dokonce se připojili i někteří jiní vedoucí center, no a o speciální fotodokumentaci se opět postarala samotná paní ředitelka Elixíru.

Účastníci si tentokrát měli připravit 2 válcové skleničky, skleněnou odlivku (paňáka), nádobu s vodou na přelévání, skleněnou tyčinku, brýle, vyšší svíčku, zapalovač, lžičku, olej, papír, fixu nebo propisku, podnos a ubrousky nebo hadr (přece jen budeme pracovat s vodou).

Začali jsme dotazem: "Co za pokusy tě se zadanými pomůckami napadá?" 

Fantazie účastníků byla veliká, docela jsme se bavili... 😂 

S Květou jsme pak vybraly pokusy týkající se lomu světla a pokusily se je v dalším systematizovat...

A taky vnést trochu vzrušení... Já účastníky "balamutila" při předvádění některých pokusů, Květa vše uváděla "na pravou míru"... 

Pokusy asi opět byly vesměs známé, ale třeba aspoň na připomenutí a pro inspiraci setkání někomu pomohlo...  

Tandemové online setkání - téma: "Domácí pokusování s optikou"

Informace ze "setkání" 27. 5. 2020

Toto "povídání" opravdu musím začít slovy z pohádky "O statečném kováři" aneb "a nedá si říct a nedá si říct". Aneb další pokus o online setkání.

S kamarádkou, která bydlí 300 km daleko v Teplicích a se kterou jsme se od února neviděly (kvůli té malé potvoře padly asi čtyři fyzikální akce) jsme vymyslely Tandem na dálku na téma "Domácí pokusování se zrcadly". Setkání proběhlo napříč celou republikou, Květa oslovila svoje ovečky v Čechách, já na Moravě, dokonce se připojili i někteří jiní vedoucí center, no a o speciální fotodokumentaci se postarala samotná paní ředitelka Elixíru.

Účastníci si připravili dvě rovinná zrcadla (zrcátka), papír a tužku, malý drobný předmět, lžíci, lžičku nebo nerez naběračku.

A pak už se pokusovalo, předvádělo a zkoušelo. Pokusy byly vesměs známé, ale třeba aspoň na připomenutí a pro inspiraci setkání pomohlo...

Online setkání

Informace ze "setkání" 5. 5. 2020

Koronavirus "zamával" spoustou věcí či událostí v našich životech a jednou z nich bylo i zrušení našich osobních setkání.

Po vzoru distančního studia, setkávání některých jiných center, setkávání s ostatními vedoucími jsem zkusila uspořádat i online setkání společné pro LC Znojmo a Žďár nad Sázavou.

Prvního on-line setkání se nás zúčastnilo jen několik. Měli jsme na začátku problémy s připojením, někdo s nefunkčními mikrofony či kamerami.

Tentokrát nešlo ani tak o fyziku, ale o to vidět se, slyšet se, zjistit, že v tom zdaleka nejsme sami, podělit se o zkušenosti, "jak je to u nás". Shodli jsme se: "Chceme se vidět reálně" 😉


Téma: Sníh, led a mráz v rukách fyzikáře

Informace ze setkání 5. 2. 2020:

Venku je zima, kupodivu i sníh, uvnitř teplo a útulno. Sníh letošní zimu překvapil, už jsme jej ani nečekali, a tak jsme setkání měli připravené s trošku jinou podobou vody: s ledem.

Jaké pokusy jsme si na toto téma ukázali? Prve jsme si vysvětlili, proč se v zimě solí silnice (a nikoliv třeba cukrují), potom jsme tohoto poznatku využili jednak k výrobě výborné zmrzliny s různými lesními plody a jednak k výrobě leduláka (pravda, některým z toho vznikla parádní kačenka). Taktéž se nám podařilo udělat ledové vejce a někteří fajnšmekři okamžitě zareagovali:"Jé, to je jak ledoví panáci". Tomu se říká mezipředmětové vztahy!;-)

Následně jsme si udělali velmi jednoduché ale efektní sněžítko. No a potom jsem vytáhla elektricky vodivé těsto, plácali si sněhuláka z něho a zde se tedy všichni přítomní vyřádili, obzvlášť když dostali do rukou LEDky, vodiče a baterii. Stačí kouknout na fotky.

Pravda, některé fotografie vypadají, že účastnící píší písemku, ale ne, to si jen poctivě zapisují postřehy.

Odkaz na elektrické těsto: https://www.brydova.cz/2009/04/20/domaci-modelina-pro-deti/

Téma: Měření teploty čokoládové polevy

Informace ze setkání 4. 12. 2019:

Na tomto setkání jsme zase trošičku měli pájet. Plánem bylo vytvořit si termistor, potom si jej zkalibrovat a provést laboratorní práci. Změřit teplotu čokoládové polevy. A tu pak ekologicky zlikvidovat - sníst ;-)

Cíl byl vytyčen a ... cíl byl beze zbytku splněn. A že nám tato fyzikální pomůcka, respektive její část, chutnala...

Téma: Energie

Informace ze setkání 4. 11. 2019:

Na tomto setkání jsme se podívali trochu zblízka na pojem "Energie" či spíš na to, jak zajímavě či jinak osvětlit tento pojem a zákony zachování dětem.

Zkusili jsme si postavit horskou dráhu z mirelonu podle předem daných podmínek, vyrobili si kouzelnou plechovku. Poté jsme se okruhem vrátili k našemu historicky prvnímu setkání. Tehdy jsme si prve vyrobili pomůcku (žebříčkové rezistory), pak s ní měřili. Tentokrát jsme si vyrobili hlavní exponát asi uprostřed našeho setkání, následně pokračovali laboratorní prací s novou pomůckou. Ukázali jsme si, že ji lze a jak ji lze použít na škole základní, na škole střední a dokonce i v posledním ročníku v Semináři.

A třešničkou na pomyslném dortu bylo luxusní občerstvení! Děkujeme...

Téma: Pohyby

Informace ze setkání 18. 9. 2019:

S mírnou parafrází "Až se podzim zeptá, co dělal kantor v létě", odpověď bude jasná: studoval pohyby! ;-) My jsme je tedy studovali až na začátku podzimu, ale zato poctivě! ;-)

Trošku podrobněji: ukázali jsme si, jak se studenty na základce zavést a naměřit průměrnou rychlost a jak uvedené experimenty použít úplně jinde!

Škola střední a okamžitá rychlost - její netradiční zavedení, které u studentů vyvolává docela šok. Takže docela spolehlivě funguje ;-)

Ukázali jsme si (a vyrobili), jak doslova za pár kaček demonstrovat druhý Newtonův zákon. Na druhé straně jsme si i ukázali, jak si pohrát za hodně peněz aneb ukázali jsme si a vyzkoušeli, jak například využít systém Vernier trošku méně sofistikovaně, o to víc možná zábavně.

Téma: Rovnoramenné a nerovnoramenné váhy ve velkém

Informace ze setkání 24. 4. 2019:

Tohle setkání bylo dle mého názoru velmi netradiční.... Jedno z dřívějších setkání neslo název "Jednoduché stroje ve velkém" a našeho "domácího" Miloše Slámu zaujalo natolik, že se nabídl zorganizovat ve školní dílně výrobu rovnoramenných a nerovnoramenných vah! Tak to je parádní!

Prostředí komorní, práce nám šla od ruky a nakonec jsme si všichni odnášeli tuhle funkční učitelskou pomůcku vyrobenou vlastníma rukama! Děkujeme...

Téma: LEDkový symbol na optiku a LED diody vůbec ...

Informace ze setkání 27. 2. 2019:

Na tomto setkání jsme si konečně vyrobili slibovaný LEDkový symbol, který jsme viděli i při zobrazování zrcadly i při zobrazování čočkami. Zase jsme jednou pájeli ...

Všem účastníkům se podařilo vyrobit funkční symbol z diod, tak snad se bude líbit i ve výuce ...

Ještě předtím přišlo trochu teorie k LEDkám, pár postřehů, co dětem ukázat, jak je zaujmout, zkusili jsme opět kousíček metody CLIL a přišel i překvapující experiment. netradiční spojení elektrolýzy a LEDek. 

Téma: Zase zrcadlo, aneb co se napoprvé nevešlo...

Informace ze setkání 19. 12. 2018:

Minulé setkání jsme si hráli se zrcadly a pohltilo nás to natolik, že nám toho hodně zbylo i na setkání další... Takže tentokrát jsem naplánovala spíš "vyráběcí setkání", i když se to opět krapet zvrtlo...

Nejprve jsme si zkusili nějaké zábavné úkoly: zkusili jsme se pomocí zrcadla podepsat, namalovat půlobrázek tak, aby v zrcadle byl celý krásný, pak jsme si pohráli se Stínem stínu. To nás hodně překvapilo.

Pak účastníci dostali pracovní list (inspirace Vašek Piskač) a měli zobrazit chod paprsků po dopadu na kulové a parabolické zrcadlo. z tohoto jsme jednak odvodili kulovou vadu zrcadla a jednak se podívali, jak z matematického hlediska přesně namalovat tečnu k parabole, což se pro přesnou konstrukci opravdu hodí.

A než jsme se pustili do výroby, trocha kouzlení. Ukázali jsme si tzv. Ambiguous Cylinder a aspoň trošičku vysvětlili, jak to funguje.

A poté už přišlo vyrábění: zvládli jsme udělat i papírové modely pro Ambiguous Cylinder, pomůcku pro kulovou vadu zrcadla a kuličkový krasohled. Návod na tisk "kolečko-čtvereček" a další je na adrese https://fyzikar3d.wordpress.com/2017/11/05/podivny-valec-kochicia-siguhary/#more-447

Činnosti bylo tolik, že jsme nikdo nestíhali fotit... :-( 

Téma: Zrcadlo, zrcadlo, ...

Informace ze setkání 7. 11. 2018:

Na našich setkáních jsem několikrát zmínila pojem "japonské krabičky" jako výborná pomůcka na výuku. A tak téma na další setkání v tomto školním roce je nasnadě - "Zrcadla".

Začali jsme  geometrickou optikou jako takovou, rychle se přesunuli k odrazu světla a poté k jeho nejznámějšímu užití - zrcadlům. Těžiště našeho setkání bylo opět v pokusech, zkusili jsme si nějaké demonstrační, nějaké žákovské a nějaké kombinované. Ke všemu jsme potřebovali základní vybavení každé domácnosti (koupelnové zrcadlo, papír, tužku) a také naslibované japonské krabičky.

Na mnoho pokusů však nedošlo, takže v prosinci budeme s tímto tématem pokračovat...

Trochu genderovsky nevyváženě, ale výstižně: Pojďte pane, budeme si hrát

Téma: Jednoduché stroje ve velkém

Informace ze setkání 26. 9. 2018

Na našem prvním setkání v novém školním roce jsme se pokusili podívat se trochu netradičně na Jednoduché stroje. Začali jsme jednoduchým experimentem, a to pomocí papíru formátu A4 a špendlíku zvážit minci. Podle reakcí "To už jsem někde slyšel" nebo dokonce "To nejde" bylo poznat, že ne všichni tuto úlohu znají. A při jejím řešení jsme zabrousili i trochu do matematiky aneb mezipředmětové vztahy jsou všudypřítomné.

Navázali jsme výrobou rovnoramenných a nerovnoramenných vah pomocí špejlí (žákovské provedení), předvedli totéž ve velkém a pak pomocí skateboardu, velkých kladek a lan názorně předvedli, jak na jednoduché stroje "ve velkém".

Na závěr jsme si z lékařských špachtlí sestrojili nůžkový mechanismus...

Téma: Střípky z astrofyziky

Informace ze setkání 25. 4. 2018:

Na začátku našeho nadcházejícího setkání jsme si vyzkoušeli něco zatím netypického - test ;-) Z něj jsme načerpali jednak inspiraci na to, co všechno a jak je možno probírat v astrofyzice, a jednak jsme si vysvětlili metodu "peer instruction" (s dovětkem "po česku" ;-) tj. s minimálními pořizovacímii náklady)

Pak už jsme se aspoň trochu vrátili  do zaběhaných kolejí, zpátky na zem (nebo aspoň zpátky do Sluneční soustavy ;-) ) Bavili jsme se  o tom, jak vzdálenosti, rozměry a poměry ve Sluneční soustavě přiblížit nejen dětem, ale možná i sami sobě Ukázali jsme si jedno video na webu, ukázali si modelování v praxi (Inspirací byla opět Katka Lipertová z Plzně), ukázali si, jak si s touto problematikou poradilo například město Opava.  Bude to i námět, výzva pro někoho ze zúčastněných? To ukáže čas...

Na začátku tohoto setkání byl i dotaz "Co je na úvodním snímku prezentace?" Pro webové čtenáře "Co je na jediném snímku u tohoto povídání"? Odpovědí bylo, že Jupiter... Ono ne, jedná se o ne úplně povedený solarograf. Co to, je, s čím jsme se potýkali a jak to dopadlo, to jsme si také ukázali....Aneb trošku jsme nastínili, co s denní oblohou...

Nápadů, jak částečně uchopit tuto tématiku, si účastníci snad pár odnesli, mimo jiné jsme se bavili i o HESA (a pojede do Huntsville i někdo ze Žďáru?), vyrobená pomůcka tentokrát však byla doslova  "do kapsy" 

Pak už jen přání krásných prázdnin a slib, že v září se opět rádi uvidíme...



Téma: Elektromagnetické kouzlení

Informace ze setkání 21. 3. 2018:

Na únorovém setkání jsme nakousli téma elektromagnetické indukce, konkrétně její využití v kuchyni v indukčním vařiči. Téma se ukázalo tak široké, že nám toho zbylo na další setkání...

Takže jsme zkusili zavést tento pojem klasicky i trošku jinak, podle toho, co naši puberťáci ustojí... A zkusili jsme vyrobit střídavý proud i užitím spinneru, kterých se u dětí určitě najde spousta a spousta.  Ukázali jsme si i nejjednodušší model elektromagnetického vlaku, pustili "naživo", pustili i vysvětlující video od brněnského ÚDiFu. A nadšení bylo veliké, zájemců o koupi této pomůcky mnoho...

Ukázali jsme si vířivé proudy pomocí už dříve vyrobené pomůcky, kterou jsme však měli původně na něco jiného. 

"Na závěr" (uvozovky jsou na místě, protože jsme asi hodinu přetáhli) jsme zvládli vyrobit "štěrchátkovou baterku" podle Vaška Piskače a "kouzelnou krabičku od sýra" podle Zdeňka Poláka z Náchoda. Vyčerpaní fyzicky i psychicky, ale se dvěma poměrně časově náročnými na výrobu pomůckami se po třech hodinách rozcházíme...


Téma: Fyzika v kuchyni

Informace ze setkání 21. 2. 2018:
Indukční sporák a mikrovlnná trouba - to je více či méně běžné vybavení domácnosti, tedy kuchyně. Co s tím udělá fyzikář? To jsme si zkusili ukázat na dnešním setkání. prve jsme si řekli něco málo o historii a principu mikrovlnné trouby, pak si ukázali, co třeba se nemá dávat do mikrovlnky a co tam naopak fyzikář dá. Pravda, pár experimentů jsme si raději promítli pouze na Youtube, i když slepičí vajíčko jsme v mikrovlnce nakonec měli i "naživo".
Indukční vařič - opět něco k historii, pak jsme si vysvětlili jeho princip, vyzkoušeli si, jak je to s nutností použít pouze feromagnetický materiál a nakonec ho zkusili použít jako trafo. Závit s žárovičkou si pak každý účastník vyrobil a odnesl domů.


Téma: Vyrábějící dílna

Informace ze setkání 13. 12. 2017:
Toto setkání jsme pojali velmi tvořivě. Na přání účastníků jsme udělali "vyráběcí dílnu", kdy jsem ukázala, co vše si, pokud budou chtít, mohou vytvořit a odnést: od netradičních zdrojů zvuku, přes různá létadla a házedla, optické klamy a těžišťové hračky až po origami. Fyzika je tu schovaná (i jsme ji odhalili), ale tentokrát šlo asi víc o rukodělnou činnost a zásobení se nápady na Vánoční hodiny, blížící se Dny otevřených dveří a .. a fantazii se opět meze nekladou.


Téma: Fyzikální guláš

Informace ze setkání 27. 9. 2017:
Na našem první setkání v novém školním roce jsme si umíchali "fyzikální guláš". Rozumí se tím směska informací (o setkáních, která byla, o akcích, které budou), nápady na pokusy, pokusy samotné a dvě docela atraktivní pomůcky, které jsme si v druhé části setkání společně vyrobili. Jednalo se o tzv. "nepravý hologram" a pak o malujícího robotka, což je jedno z možných "využití" stejnosměrného elektromotoru.